Třetí generace

Povídání s prababičkou

Už víc, než tři roky bydlí u nás manželova maminka, moje tchýně, prababička. Po operaci kyčle zůstala více méně na lůžku a přestěhovali jsme jí k nám. Má u nás své zázemí, svůj pokoj, obývák, koupelnu. Babička má spoustu vážných nemocí, které ji vyčerpávají a omezují. Na jedné straně je mi jí líto, na druhé straně můžu nekonečně obdivovat její statečnost a bojovnost.

Má 87 let a tráví 99 % času v posteli. Když je lepší den, tak oblečená, a ostatní dny v pyžamu pod peřinou. Sleduje televizi a pořád čte. Romány, či povídky. Zásobuji ji knížkami, které by ji mohly bavit. Je mi jí také líto, že jsem jí zbyla. Ono asi každá snacha, která si vezme syna, kterého jeho matka miluje nekonečně, a to každou buňkou svého těla, asi bude v nevýhodě.

Mě a mého muže trápí, jaký život žije.

Že z toho všeho ubývá, nemyslím jenom sily. Má méně návštěv, méně změn, méně možností, méně pozitivních prognóz. Neumím si vůbec představit, jak to méně na člověka působí. Já ji vidím smutnou, spavou, v nechuti k jídlu, někdy podrážděnou. Ani se jí nedivím. Starám se o ni tak běžně, úklid, jídlo, oblečení, praní, obstarávám, co potřebuje. Snažím se jí sem tam koupit něco nového, drobnosti, které potěší. Kupuji jí květiny, živé a v květináči, aby bylo co pozorovat, aby to trošku rozsvítilo prostor. Mockrát mě chválí, přijímá se mi to těžko, já vím, že nejvíc by ocenila pozornost, přítomnost, společnost. Tak se někdy i snažím, můžu si třeba i vyčítat, že ne dost. Naštěstí hodně telefonuje, má zprávy od svých známých. Jsem ráda, že si se svou dcerou, mou švagrovou, telefonuje skoro každý den. A náš syn, její vnuk, kdykoli může, ji navštíví, bydlí nedaleko. Má dar ji pobavit a pozitivně naladit. Jak fajn.

Nutí mě to k zamyšlení a aktivitě, zamyšlení nad sebou a svým zdravím. K aktivnímu přístupu ke svému zdraví, k životu.

Teď před Vánocemi jsem jí nabídla, že vytvoříme výjimečný dárek pro všechny. Vyplním s ní knížku POVÍDEJ BABIČKO. Dala jsem jí ji už před 2ma či 3mi roky a není tam ani čárka. Říkala jsem jí, že to bude krásný dárek pro všechny vnoučata(4) a pravnoučata(7). Nejdřív se netvářila, ale bude to překvapení, děláme to tajně a kdo bude chtít, může ji poznat ještě víc z jejího povídání.

Už to skládáme, ale je toho ještě docela dost, doufám, že to stihneme.

Rubriky

Sociální sítě

Nejčtenější články