Třetí generace

Ptačí park Kosteliska

S manželem rádi poznáváme nová místa. Jedním z okruhů našeho poznávání je příroda.

Jak najít zajímavá místa v přírodě?

Je spousta nejrůznějších zajímavých dokumentů, jsou v průvodcích, označují je šipky podél cest. A tím nejosobnější asi i nejsilnějším jsou doporučení známých či nám blízkých odborníků. A tak jezdíme a poznáváme.

Navštívili jsme také několik ptačích parků ve světě. Například jsme byli v parcích na Slovensku, v Rakousku a dokonce jsme navštívili ptačí park v Albánsku, kde hnízdí pelikáni. U nás, v České republice jsou pouze čtyři ptačí parky: Ptačí park Josefovské louky, Ptačí park Mnišské louky, Ptačí park Kosteliska, Ptačí park Malá Lipová.

A Ptačí park Kosteliska je pár kilometrů od nás! Byla jsem tam, když všechno začínalo, já jsem si to neuměla představit. Zarostlá, zanedbaná, nekonečná plocha, jezero, ke kterému nebyl přístup, zarostlé louky a lesy dohromady, nepřehledné, bez výhledu. Ale skupina ornitologů byla naprosto nadšená. Viděli budoucnost. Já teda ne. Ale zato dnes, za několik let, vidím přítomnost. Je to výstupem skvěle napsaných projektů a také výsledek jejich poctivé realizace. Odborníci nadšeně rozvíjejí svoje vize, vytvořili tým, který pokračuje, rozvíjí park, monitoruje výsledky, organizují exkurze a zajímavé akce. Ptačí park roste, dokonce pomáhají dobrovolníci. Mám plán, poznat i ty tři ostatní. Vy některý znáte?

Rubriky

Sociální sítě

Nejčtenější články